WordPress ‘utf8_general_ci’ Hatası Çözümü

  • 14 Kasım 2021
  • Koray EKER
  • Wordpress
  • Yorum yok

WordPress tabanlı bir web sitesinin başka bir hostinge taşınması esnasında mysql yedeğini yüklerken alınan hatalardan biride #1273 – Unknown collation: ‘utf8_general_ci ve #1273 – Unknown collation: ‘utf8_general_ci şeklinde ki hatadır.

Mysql’in içe aktarıldığı esnada bu hatalar ile karşılaşıldığında veritabanı hasar görmüş olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak bu hata sql’in hasar görmesinden değil eski hosting ile yeni hosting arasında ki mysql sürüm uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır.

Bu uyumsuzluk 15-20 saniye kadar kısa bir sürede çözülebilir. Öncelikle mysql’i bilgisayarınıza indirin rar veya zip şeklindeyse çıkarın. SQL dosyanızı notepad++ programı ile açın. Dosyanızın açıldığında CTRL + F tuş kombinasyonunu kullanarak arama kısmının açılmasını sağlayın. Arama penceresi açıldığında üst kısımda “Değiştir” sekmesine geçin. Burada 3 ayrı kodu toplu olarak aşağıda sıraladığımız gibi değiştirmeniz gerekmektedir. Aranan ve değiştir kısımlarına aşağıda vermiş olduğumuz kodları doğru şekilde yazdıktan sonra “Tümünü Değiştir” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Aranan kısmına : utf8_general_ci

Değiştir kısmına : utf8_general_ci

Aranan kısmına : utf8_general_ci

Değiştir kısmına : utf8_general_ci

Aranan kısmına : utf8

Değiştir kısmına : utf8

Kodları belirttiğimiz şekilde arayıp değiştirirken “Tümünü değiştir” butonuna basarak işlemi tamamladıysanız SQL dosyanızı kayıt ederek tekrar içe aktarınız. SQL dosyanız veritabanına başarıyla yüklenecektir.

Herhangi bir problemle karşılaşıp işlemleri gerçekleştiremediğiniz taktirde ücretli destek için bize 0544 932 44 78 numaralı WhatsApp hattından bize ulaşabilirsiniz.

× WhatsApp Destek