WordPress Nedir?

  • 08 Eylül 2021
  • Koray EKER
  • Wordpress
  • Yorum yok

WordPress gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir. Günümüzde bir çok çevrimiçi yayın yapan web sitesi WordPress altyapısı ile kurulmuştur. Kişisel blog sitelerinden tutun, oyun sitelerinden, teknoloji sitelerine ve haber sitelerine kadar bir çok web sitesi WordPress ile yapılmıştır.

Sözcü, Pubg, Ankara Üniversitesi, TDK gibi bildiğimiz popüler web siteleri de WordPress ile hazırlanmıştır.

İlk olarak 2003 mayıs ayında yayın hayatına başlayan WordPress standart bazı temalar ile kullanılabilirken günümüzde belki de milyonlarca ücretli ve ücretsiz tema ile karşımıza çıkmaktadır.

Yalnızca tema değil sitemizin işlevselliğini sağlamak adına yine ücretli ve ücretsiz şekilde yüzbinlerce eklenti bulunmaktadır.

wordpress nedir, neden wordpress

Neden WordPress Kullanmalısınız?

WordPress kullanmanız için onlarca sebep sayılabilir. İşte bunlardan bazıları.

WordPress Ücretsizdir

WordPress tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kodlama bilginiz varsa kendi ücretsiz tema ve eklentilerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca WordPress’in ücretsiz tema ve eklentileri mevcuttur. Örneğin kişisel bir site yada blog sitesi yapacaksanız sadece domain ve hosting ücreti ödeyerek site sahibi olmanız mümkün olmaktadır.

WordPress Açık Kaynaklıdır

WordPress, açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. WordPress yazılımını ücretsiz kullanabildiğiniz gibi kodlama bilginiz varsa dilediğiniz gibi değişiklik ve düzenlemeler yapabilirsiniz. WordPress dünya çapında inşa edilen bir topluluk projesidir. Bu doğrultuda herkes WordPress’in gelişimi için yardımcıda olabilmektedir.

Açık kaynak kodlu olmasının en güzel tarafı herhangi bir sınırlandırma söz konusu olmamasıdır. Buda WordPresste hayal edebileceğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlama gelmektedir.

Kullanımı Kolaydır

Hiç bir kodlama bilginiz olmasa bile WordPress’i kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Hazır temalardan ve eklentilerden faydalanarak WordPress alt yapısına sahip, yönetilebilir bir web sitesi oluşturmanız mümkündür.

Yüzbinlerce Tema ve Eklenti Sunar

Ücretli yada ücretsiz olmak üzere yüzbinlerce eklenti ve tema kütüphanesine sahiptir. WordPress ile istediğiniz tarzda web sitesi hazırlayabilirsiniz. Kodlama bilginiz mevcutsa mevcut temaların üzerinde değişiklikler ve düzenlemelerde yapabilirsiniz.

WordPress Sürekli Günceldir

WordPress üst satırlarda da değindiğimiz gibi dünyanın her yerinden insanın gelişmesine yardımcı olabildiği bir sistemdir. Bu doğrultuda herhangi bir açık oluşmaması için test edilmekte ve mevcut bir problem yada geliştirme olduğunda güncelleme gelmektedir. WordPress’i yönetim panelinden güncellemek 5-10 saniye kadar kısa sürer. Sürekli gelen güncellemeler sayesinde wordpress tarafından herhangi bir hack durumu da engellenmiş olur.

Kolay Kurulabilir

WordPress oldukça kolay kurulabilen bir sisteme sahiptir. Veritabanı oluşturduktan sonra 2-3 adımda hızlıca kurulabilir. Ayrıca tema ve eklentileri de panel üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde kurulabilmektedir. WordPress’i kurup tema ve eklentilerini yükledikten sonra dakikalar içinde içeriklerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

× WhatsApp Destek