Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Konular

1-) Ziyaretçilerinizin beklentisini ve rahat dolaşmasını düşünün

Web sitenizi kendiniz için değil, potansiyel müşterilerinizin ziyaret etmesi için yaptırdığınızı unutmamalısınız. Hizmetlerinizi, ürünlerinizi yada ziyaretçi çekmek istediğiniz içeriklerin kolay anlaşılabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Ziyaretçi web sitenize girdiği andan itibaren aradığı içeriğe kaybolmadan kolayca ulaşmalı ve detaylı bilgi edinebilmelidir. Karmakarışık içeriğe sahip olan ve zor açılan web siteleri ziyaretçinin siteyi kısa sürede terk etmesine ve rakip bir siteye geçmesine sebebiyet verecektir.

2-) Web siteniz arama motorları ile uyumlu olmalıdır (SEO Uyumlu)

Google, yandex, bing ve diğer tüm benzeri arama motorları sitenizi sıklıkla ziyaret etmeli ve içeriklerinizi taramalıdır. Eğer sahip olduğunuz web sitesi arama motorlarına uygun inşa edilmediyse index almayacak ve yalnızca sizin web adresinizi bilen kişiler tarafından ziyaret edilebilecek seviyede bir site olacaktır.

3-) Web siteniz responsive (mobil uyumlu) olmalıdır

Günümüzde mobil cihazlar ile internet kullanımı oldukça artış göstermekte olup bilgisayar ile internet kullanımı oranının epey önüne geçmiş bulunmakta. Buna istinaden tasarlatacağınız web siteniz mutlaka mobil uyumlu olmak zorundadır. Google başta olmak üzere tüm arama motorları artık önceli mobil tasarıma vermektedir.

4-) Siteniz hızlı açılabilir bir tasarıma sahip olmalıdır

Birinci maddede de belirttiğimiz gibi ziyaretçiler çok geç açılan web sitelerinden çıkış yapmakta ve bir başka rakip siteye yönelmektedir. Bu da azımsanmayacak kadar ciddi potansiyel müşterine kaybına yol açabilecek önemli faktörlerden biridir. Web siteniz hızlı açılmalı ve ziyaretçileriniz istediği içeriğe anında ulaşabilmelidir.

5-) Anlaşılabilir ve detaylı içerikler üretin

İçerik konusundaki altın kural tüm görsel, yazı ve benzeri materyallerin benzersiz (özgün) olmasıdır. Bir başka web sitesinden alınan kopya içerikleri arama motorları tespit edecek ve zayıf içerik olduğu için dikkate almayacaktır. Bu anlamda ziyaretçilerin merak ettiği konulara detaylı şekilde değinmeli ve görsel/video ile desteklenmelidir.

6-) Destek alabileceğiniz firma yada kişiyle çalışın

Web tasarım yapan bir çok kişi ve firma bulunmaktadır. Burada önemli olan web sitenizi kim dizayn ediyor olursa olsun vereceği destektir. Ücretli yada ücretsiz farketmeksizin sizi anlayabilen ve kolay ulaşılabilir kişi veya firmaları tercih edin.

7-) Uygun fiyatlar size cazip gelmesin

Hepimiz web tasarım firmalarına göz gezdirdiğimizde bizleri 300-500 TL bandında uygun web sitesi ücretleri ile karşılaşıyoruz. Burada sizlere “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim” sözünü hatırlatarak makalemize son vermek isteriz.

Web sitenizi herhangi bir firmaya veya kişilere yaptırabilirsiniz ancak üstte belirttiğimiz maddelere dikkat etmenizi ısrarla öneririz. Hem maddi olarak hem de zaman yönünden kayıp yaşamamak için doğru firma yada kişilerle çalışmaya özen gösterin.

× WhatsApp Destek